אתר גן שמואל
חסר רכיב

הודעה ממערכת הבריאות בנוגע למחלת החצבת

25/04/2019

השתוללות מגפת החצבת: מי צריך להתחסן דחוף – ולאן ניגשים?

מגפת החצבת ממשיכה להתפשט בכל העולם וגם בישראל, ומשרד הבריאות קרא לקבוצות שבסיכון להתחסן. ננסה לעשות סדר בבלגן – מי צריך להתחסן בדחיפות, איך מקבלים את החיסון והיכן-ילדים-

תינוקות עד גיל חצי שנה:

מתחת לגיל 6 חודשים אין אפשרות לקבל את החיסון, כיוון שאין מחקרים רפואיים שהוכיחו את יעילות החיסון בגיל זה, בעיקר משום שגוף התינוק עדיין אינו מסוגל להגיב לחיסון וליצור את הנוגדנים, אותם "חיילים" שמגנים מפני ההדבקה. לפיכך, מתחת לגיל חצי שנה יש הממליצים להימנע מלהטיס את התינוקות לחו"ל, בשל פוטנציאל ההדבקה הגבוה במקומות צפופים כמו מטוס ושדות תעופה.


תינוקות מגיל חצי שנה עד שנה:

קבוצה זו נחשבת לא מחוסנת ושאינה מוגנת בפני חצבת. משרד הבריאות שינה את המלצותיו השנה, ומתיר לתינוקות שהוריהם בוחרים בכך, להתחסן במנה אחת. עם זאת, מנה זו אינה מבטלת את הצורך במנת החיסון שניתנת בגיל שנה. לפיכך, גם תינוקות שהתחסנו בגיל 6 עד 12 חודשים, צריכים לקבל שוב מנת חיסון בגיל שנה.


 תינוקות בגיל שנה:

בגיל זה ניתן החיסון MMR בטיפת חלב כחלק משגרת החיסונים. המנה השנייה והאחרונה תינתן בכיתה א'. כבר לאחר המנה הראשונה נחשב התינוק מחוסן עד הגיעו למנת החיסון השנייה.


 ילדים בין גיל שנה לכיתה א':

אלה שחוסנו בגיל שנה במנה הראשונה נגד חצבת בטיפת חלב, נחשבים מחוסנים עד כיתה א', אז יקבלו את המנה השנייה והאחרונה לחצבת. אין צורך במנות חיסונים נוספות לכל חייהם. אלה שלא קיבלו את החיסון, או שהוריהם אינם זוכרים אם קיבלו – צריכים לקבל את החיסון בטיפות החלב.


ילדים בכיתה א' עד י"ב:

ילדים עד גיל 18 שלא קיבלו שתי מנות חיסון בעברם נגד חצבת, או שאינם זוכרים אם קיבלו, או שאיבדו את פנקס החיסונים – צריכים לגשת לטיפת חלב בהקדם ולהתחסן.

 

טיפות החלב יהיו פתוחות גם במהלך חול המועד לטובת חיסון גם של ילדים ובני נוער הזקוקים לכך. תלמידים יכולים להתחסן גם בשרותי הבריאות לתלמיד בבית הספר, או במרפאות החיסונים של לשכות הבריאות המחוזיות של משרד הבריאות. החיסונים לילדים ניתנים ללא תשלום.

 

השתוללות מגפת החצבת: מי צריך להתחסן דחוף – ולאן ניגשים?


מבוגרים

נשים בהריון:

החיסון המשולש MMR שבו החיסון נגד חצבת, הוא חיסון חי מוחלש המכיל שלושה נגיפים מוחלשים, ועל פי הוראות היצרן אסור לתת אותו במהלך ההריון. נשים המתכננות הריון בעת קבלת החיסון, צריכות להמתין חודש ממועד קבלת החיסון ועד הכניסה להריון. יחד עם זאת, לא תועדו בספרות הרפואית מקרים של פגיעה בעובר כתוצאה מקבלת החיסון בעת ההריון, כך שבמקרה שהתחסנת והיית בהריון, אין סיבה לדאגה.


מגיל 18 עד 41 :

מי שנולדו בישראל החל משנת 1978 ואילך נחשבים מחוסנים ואמורים היו לקבל שתי מנות ברווח זמן של ארבעה שבועות לפחות בין המנות. את החיסון מקבלים במרפאות המטיילים. חיילים שלא התחסנו, צריכים להתחסן במרפאות צה"ל השונות. בני 42 עד 62:

מי שנולדו בישראל בין השנים 1957 עד 1977 נחשבים למי שאינם מחוסנים או לבעלי חיסון חלקי כנגד המחלה, למרות שחלקם הגדול מחוסן באופן טבעי כיוון שבאותן שנים ניתן חיסון בעולם אבל לא בישראל.

 לכן, בקבוצת גיל זו, ובמיוחד לנוסעים לחו"ל, מומלץ להשלים את החיסון בשתי מנות. את החיסון מקבלים במרפאות המטיילים ברחבי הארץ או בלשכות הבריאות.

 

בני 63 ומעלה:

מי שנולדו בישראל לפני שנת 1957 נחשבים מחוסנים באופן טבעי, כיוון שבתקופה זו החצבת נחשבה למחלה שכיחה מאוד. לפיכך קבוצת גיל זו אינה צריכה להתחסן.

 

 

 

 

המלצת מערכת הבריאות לקבוצת הגיל שבסיכון לגשת להתחסן!

 

מומלץ לגשת למרפאה ולהתייעץ עם האחיות לפני ההגעה ללשכות הבריאות או מרפאות מטיילים.

 

**השירות כרוך בתשלום. נא להעביר את הקבלות למזכירת  הבריאות והרווחה.

בריאות שלמה לכולם וחג שמח

 

 

מערכת בריאות ורווחה


חסר רכיב