אתר גן שמואל
חסר רכיב

אורי אילן - 66 שנים לפעולה / נעמי יצהר

08/12/2020

אורי אילן, בנם של פייגה ושלמה, אח לשמעון וחנה, חבר בקבוצת "שיבולים", נולד בגן-שמואל בי"ד אדר תרצ"ה- 17.2.1935 ונפל חלל בכלא הסורי בדמשק ביום י”ט בטבת תשט"ו, 13.1.1955.


סיפור הפעולה

אל עמוד חשמל שנשא גם כבלים של תקשורת טלפון צבאית סורית מרמת-הגולן אל המפקדה בדמשק, הוצמד בחורף 1953 מתקן האזנה צה"לי שפעל בכוח סוללות-חשמל. את הסוללות היה הכרח להחליף כל שישה שבועות.


בליל י"ג כסליו תשט"ו – 8 בדצמבר 1954 – נשלחה חוליה מעורבת של חיילי צנחנים וגולני לביצוע המשימה. חמישה אנשים היו בכוח: מאיר יעקבי, מאיר מוזס, ג'קי לינד, גדי קסטלנץ ואורי אילן.


הם יצאו בערב מקיבוץ דן, חצו את ואדי אל-עסל, עברו את הגבול למרגלות תל-עזזיאת ובגיא מדרום לו פנו מזרחה לעלות אל הכביש שחיבר בין המוצב שבתל-עזזיאת לזה שבתל-פאחר, בראש הגבעה. העמוד אליו אמורים היו להגיע נמצא בחלקת-שדה בין הכפרים עין-פיט וזעורה.


במעלה הגיא נתקלו במארב סורי. מארבעה כיוונים נפתחה עליהם אש. גם מגבם. הם נכנעו ונלקחו בשבי.

בכלא אל-מאזה נכלאו בתאים נפרדים ומייד החלו חקירות ועינויים. חקירות ארוכות ואלימות ושידול בלתי פוסק: כולם כבר סיפרו הכל ואחר-כך הוצאו להורג. אין טעם להתעקש ולשתוק.


על קרעי דפים מספרו של יצחק שמי החברוני, "נקמת אבות", שאין יודעים מי המציא לו, בגבעול קש ששלף מהמזרון , כותב אורי באותיות מנוקבות תשעה פתקים. צוואה שהוא טומן בין תפרי-בגדיו. מבד המזרון הוא קורע רצועות ארוכות וקושר אחת לאחת.

בשחר יום חמישי, ה- 13 בינואר 1955 הוא תולה עצמו בחבל המאולתר.

"לא בגדתי. התאבדתי"

בו בערב הושבה גופתו לנציגי צה"ל והקיבוץ במעבר הגבול בגשר בנות יעקב.


למחרת היום נטמן אורי בבית הקברות בגן-שמואל, קרוב אל חברו גבי ולד, כפי שביקש בפתקים.


תמונות מחנוכת שביל אורי אילן

דף הנצחה לאורי אילן

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב