אתר גן שמואל
חסר רכיב

ברכה לחג אסיף | עודד ילין

30/09/2020


את השנה הכלכלית אנחנו מסכמים לפי הלוח הקלנדרי, את סיום השנה החקלאית אנחנו מציינים בסוף השנה העברית בחג אסיף. למרות שאיננו חוגגים השנה גם בגלל הכוונה לעשות במקומו את חג הקיבוץ שגם הוא אינו מתקיים בגלל הקורונה, אני מוצא טעם לברך בכתב.

אנחנו נמצאים בעיצומה של תקופה מטלטלת, משבר הקורונה שעובר על העולם יוצר צונאמי כלכלי וחברתי שמשפיע באופן דרמטי על מדינות וחברות. העולם כולו נמצא בהאטה כלכלית שמשפיעה גם עלינו, מכירים את הביטוי שכאשר יש שפל בים רואים מי נכנס לשחות בלי בגד ים, אנחנו מסודרים פחות או יותר אבל המדינה הרבה הרבה פחות ויש לכך השלכות גם עלינו. המציאות שבה המדינה אינה מטפלת כראוי בנושאי חינוך, בריאות, רווחה וכלכלה וגרוע מכך מתנהלת בכאוס, טופחת על פנינו , מחייבת אותנו לצופף את השורות, לעשות מאמץ ולהתמודד עם תהפוכות המצב ועם חוסר הוודאות שמלווה אותנו.

בדרך כלל ברכת מרכז משק לחג אסיף הייתה מתמקדת בהישגים ובהתפתחויות במשק, השנה אנחנו מתברכים בעיקר בכושר העמידה הטוב גם של ענפי המשק וגם ענפי השירותים.

מקורות ההכנסה של הקיבוץ מגוונים, חלקם סובלים מהאטה במכירות והכנסות, בעיקר המפעל והפארק המסחרי, לחלקם יש גידול בהיקפי המכירות כמו הדוכן, טריסן ותעשיות בריאות (משו משו) ורוב הענפים ממשיכים לעבוד כמעט כרגיל. אפילו בקרב עובדי החוץ אין הרבה פיטורים והוצאה לחל"ת. גם ענפי השרות מתפקדים באופן מיטבי וזה המקום לברך ולהוקיר תודה לכל אלה שנושאים בנטל. יחד עם זאת, המרכזיות של המפעל בכלכלת הקיבוץ מאד משמעותית והמשימה העיקרית היא להבטיח את המשך העבודה שם.

אלה הזמנים שבהם מוכח באופן ברור שערך הקיבוץ עולה על סך חבריו,  השותפות החברתית והכלכלית מחפה על המשבר במדינה באופן שמאפשר לקיים "שיגרת קורונה" נסבלת.

אני רוצה לאחל לעצמנו שתכלה שנה וקללותיה ותחל שנה בברכותיה, שימצא חיסון לקורונה במהרה ושעד אז נמשיך להתמודד באופן משותף ואחראי תוך יצירת הסכמות בכל הנושאים שעומדים לפתחנו,

שתהייה שנה טובה.

עודד


בדרך מבית העם - צילם גיל אורן

בדרך מבית העם - צילם גיל אורן


חסר רכיב