אתר גן שמואל
חסר רכיב

בין שמאל לימין, בין שכל ליצר, ב' מיכאל, הארץ

19/07/2020

3-5 minutes

מהו בעצם ההבדל בין שמאל לימין? ההבדל הבסיסי ביניהם טמון במה שניצב במרכז השקפת עולמם.

במרכז הווייתו של השמאל ניצב האדם. רק האדם. כל אדם. ללא הבדל דת, גזע, לאום, מגדר, צבע, מוצא, גיל, מראה, משקל. על רווחתו, חירותו, זכויותיו, חובותיו, איכות חייו ותוחלת חייו נלחם השמאל.

במרכז הווייתו של הימין ניצבים כל מיני דברים משונים: "לאום", "דגל", "כבוד", "אלוהים", "דם", "אדמה"... ולעתים גם "השוק החופשי" (שגם הוא סוג של אלוהים). הימין נלחם על עליונות לְאוּמוֹ, זקיפוּת דגלו, האדרת כבודו, תפארת אלוהיו, טוהר דמו וממדי מִגְרָשוֹ. או, בקיצור תמציתי, בראש מעייניו של הימין ניצבת רק שאלה גורלית אחת: "למי־למי יש יותר גדול".

איור: ערן וולקובסקי שני גברים ניצבים זה מול זה בזעם

את השקפת העולם השמאלנית אפשר ללא כל קושי לעגן בשכל ישר, בהגינות אנושית ואפילו בעקרונות האבולוציה. שהרי שימור המין והשבחתו הם משימתו של כל נברא.

את השקפת העולם הימנית אין כל דרך לעגן בהיגיון, בהגינות אנושית או בשכל ישר. וכי איזה היגיון יש בשיגור נערים תמימים להילחם את מלחמותיו של אלוהים? ואיזה שכל יש בהתעמרות מנוולת בבני אדם רק כדי לגרום נחת לאיזשהו ET חוצני? ומהי התבונה הטמונה בגזענות, או בקדושת "הלאום"? והאם קיימת איזושהי בינה היכולה לתרץ פרצי אלימות ורשע לשם "כבוד"? אין.

הוא הדין גם במה שקרוי "משנתו הכלכלית" של הימין. עיקרה (בניכוי מסי־שפתיים וצדקנות) הוא רמיסת חלשים כדי להעשיר עשירים, שחיקת זכויות־אנוש כדי לנפח מְּנָיָה וקידוש הפתגם הרומי שקבע כי לכסף אין ריח. היש קמצוץ של היגיון או אנושיות בכל אלה? אין. אף לא מיליגרם אחד.

ובכל זאת כובשת הימניות האווילית הזאת את העולם. איך זה?

נראה כי פתרון התעלומה טמון בעובדה שכמה ממנהיגי הימין העכשוויים גילו תחליפים מלהיבים להיגיון, לתבונה, להגינות האנושית ולשכל הישר. הם גילו את השנאה, הגזענות, הפגאניות והרשע. או, במלה אחת, את היצרים. אותם שדים שחורים המסתתרים בעמקי נשמתו של כל אדם. הם מלהיבים הרבה יותר מתבונה, קלים הרבה יותר להבנה ומפתים הרבה יותר מהיגיון צונן ומרסן. זהו כוח אפל, קדמון ושוחר־רע, שבהשתחררו הוא מעניק למשחררו "בייס" ענק של מעריצים נרצעים. המון אסיר תודה ונאמן שזכה לפתע בהכשר ממלכתי לשנוא, להתגזען, להתנשא, להתפלש באמונות הבל ולהתעמר בזולתו. והרי אין כיף גדול מזה.

לעתים נראה כאילו שתי השקפות העולם הללו, הימנית והשמאלנית, מיוצרות בשני איברים שונים בגוף האדם. השמאלנות נובעת מן הראש. הימניות בוקעת מן הבטן. ואז, במאבק על הליכותיו של האדם ניצבים זה מול זה הקורקבן והמוח. הראש ובני־המעיים. התבונה והיצר. הייפלא שהיצר מנצח?

אומרים שפעם היה בעולם ימין אחר. ימין ג'נטלמני. אומרים שפעם היו אפילו דיונים מתורבתים ומנומסים בין ימין ושמאל. לא עוד. הימין האמריקאי עשה את מלוא הדרך מלינקולן לטראמפ. הימין הישראלי צנח ממרומי חמשת המֶ"מִים הנאורים של ז'בוטינסקי (מזון, מעון, מלבוש, מרפא, מורה), למעמקי שלושת הכָּ"פִים החושפניים שבקעו השבוע מפיו של מיקי זוהר כעיקרי שאיפותיו: "כוח, כבוד, כסף".

וכך, בדיוק כך, נעשה הימין הישראלי לאידיאולוגיה הניצבת על שלושה שִ"ינִים: שיסוי, שחיתות, שקרים.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב