אתר גן שמואל
חסר רכיב

סיפורה של גבורה ונטישה - 80 לשער הגולן | שלח לפרסום מאיר בראון

08/10/2019

שלום מאיר,
שולח לך חומרים על הסרט גבורות.
כפי שוודאי שמעת, אני מציג את הסרט בעשרות קיבוצים ובכולם התגובות מרגשות. מתלווים אלי בדרך כלל חברי שער הגולן הקשורים בסרט ויחד אנחנו מספרים את הרקע לכל הפרשה ואת ההשפעה של הפרויקט הזה על חיינו.
מצורף דף עם תמונות ותגובות של קהל הצופים. וגם מאמר על הפרשה.

הנה פרטים על הסרט "גבורות
בפרוייקט קהילתי יוצא דופן, הפיק קיבוץ שער הגולן סרט המתאר את אירוע נטישת הקיבוצים- שער הגולן ומסדה, בקרב על עמק הירדן במלחמת העצמאות במאי 1948.
זהו סרט באורך מלא, עם סיפור עלילה המשובץ בקטעים דוקומנטריים המתאר את הפרשה הכואבת שהשאירה צלקת בדור המייסדים ובדורות שאחריהם..
זוהי פרשה שלא נחשפה לציבור הרחב מפני שגם ללוחמים וגם לממסד הפוליטי היה עניין להשתיקה.
בעיצומו של הקרב על עמק הירדן, החליטו הקיבוצים, שער הגולן ומסדה לסגת ללא פקודה. שני הקיבוצים נכבשו ונהרסו.
וותיקי הקיבוץ והדורות שאחריהם סבלו מ"שיימינג" ולעג שנמשך עד היום. הם סרבו במשך שנים רבות לדבר על הפרשה וגם התנגדו להפקת הסרט.
למרות ההתנגדות הרבה, הצליח צוות ההפקה הקיבוצי לשכנע את החברים בנחיצות הפרוייקט ובמשך שנה נסחף הקיבוץ וכל קהילת עמק הירדן לתהליך יצירה וריפוי.
על פי הסרט, המבוסס על עדויות של ותיקי הקיבוצים, פרוטוקולים היסטוריים ודוח ועדת חקירה, ההנהגה לא שלחה סיוע אך גם לא שלחה פקודת נסיגה ובכך, למעשה, כפתה על חברי הקיבוץ שנותרו במשק להילחם בקרב חסר סיכוי מול צבא סדיר.
מאז הקרנת הבכורה "השמועה" עוברת מפה לאוזן והסרט מוזמן להקרנה בקיבוצים ובחוגים שונים. בכל מקום עולה הבקשה לחשוף את הסיפור והמסר שלו לקהל רב ככל האפשר.

תודה ולהשתמע
יואב ארזי   Yoav Arazi
במאי, מפיק  Filmmaker
מסמכים מצורפים

גבורות- עיתון הארץ.pdf
חסר רכיב