אתר גן שמואל
חסר רכיב

בשבחי המסכה, והיחודיות של האומיקרון... | עודד צנטנר

12/01/2022

חברים שלום,

הפעם אני רוצה לדבר על הקורונה. כל מה שנכתב כאן לא קיבל אישור רפואי, רבני או תנועתי, ובכל זאת אלו התובנות שלי  (מה שאומר שכל התובנות של חברים אחרים שסותרות את מה שנכתב פה, רלוונטיות באותה מידה).

1. הקורונה היא מחלה איומה עם נזקים לטווח הקצר והארוך, אבל הנזקים יבואו לביטוי רק אצל חלק מהאנשים שחטפו אותה בצורות מסוימות, מסיבות גנטיות, חיסוניות או בגלל מזל רע. (מספר מיליונים בכל העולם).

2. יש הבדל מהותי בין האומיקרון לבין כל שאר הוואריינטים שהיו לפניו (כולל הדלתא שעדיין איתנו). כל הוואריינטים (ואולי גם הוואריינטים בעתיד) תקפו את הגוף דרך הריאות, ולכן ההדבקה התבצעה בדרך כלל כתוצאה משיעול, ושיעור התמותה היה גבוה ומוות בייסורים קשים כתוצאה מחנק.

3. האומיקרון מתיישב (כנראה) בגרון ובדרכי הנשימה העליונות. הוא הרבה יותר מדבק בגלל המבנה שלו שמצא דרכים לעקוף חלק מההגנות של החיסון, ובגלל שההדבקה מתבצעת בנשימה רגילה דרך הפה והאף. התסמינים הראשונים שלו דומים לשאר הוואריינטים אבל המחלה בדרך כלל תהיה יותר קלה כי הבסיס שלו בדרך כלל זה לא הריאות (דומה קצת להבדל בין שפעת לדלקת ריאות למרות שהאחד יכול לגרום גם לשני כמו בקורונה). ברור שמבחינה סטטיסטית יהיו  אנשים שייפגעו בריאות גם מהאומיקרון, אבל במספרים יחסית קטנים מאד. האומיקרון מדבק עד כדי כך שגם אנשים מחוסנים יכולים לחטוף אותו, אבל מליוני הילדים המחוסנים בארה"ב, ומאות מליוני המחוסנים ברחבי העולם מוכיחים שלחיסונים אין תופעות לוואי, ואנשים מחוסנים יעברו בדרך כלל את המחלה בצורה יותר קלה.

4. בשבחי המסכה - מכל מה שכתבתי עד עכשיו אפשר להבין שקו ההגנה הראשון והחשוב ביותר הוא המסכה, אבל למסכה יש משמעות רק אם היא נמצאת גם על הפה וגם על האף בגלל שההדבקה נגרמת מנשימה רגילה. מכיוון שטכנית יש קושי (אמיתי) ללבוש מסכה לזמן ממושך, אז קו ההגנה השני הוא התחסנות (שתקל על המחלה, אם...), ובמקומות סגורים התרחקות מאנשים שאינם לובשים מסכה (לרוב 3-4 מטר יספיקו).

5. על שבחי מסכה נוספים כמו הגנה מדמעות בזמן קילוף בצל, הגנה מחלקיקי חול בזמן שיש אובך בחוץ, והגנה משפעת, שגם היא יכולה להיות מחלה לא סימפטית – בהזדמנות אחרת ...

6. ונסיים בטריוויה: בגן שמואל יש 900 תושבים ונכון להיום בערך 40 מאומתים. בסין יש 3 מיליארד תושבים ונכון להיום 4 מאומתים.

שנהיה כולנו בריאים ומאושרים.
עודד צנטנר   תגובות לדף זה
תגובה חדשה

יפה!!!

יובל קציר | 7/1/2022

עודד, כתבת יפה, תמציתי ועם קצת הומור

אומיקרון

צילה בראון | 7/1/2022

עודד אין עליך🎃

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב