אתר גן שמואל
חסר רכיב

האמת של דליה אמוץ, ז"ל (אחות של עמוס גיל) | מאת יערה רז חקלאי

15/11/2021
יש יוצרים שהולכים ברוח הזמן ויש שהולכים בדרכם. דליה אמוץ (1994-1938) ידעה מה היא רוצה. הייתה לה את האמת שלה ואיתה היא הלכה עד הסוף. חבריה לקיבוץ גן שמואל כתבו על המצבה שלה: "עם היושר המוחלט והבלתי מתפשר באמנות, באהבה ובחיים".

את היושר הפנימי של אמוץ אפשר לראות בצילומים ובכתיבה שלה כאחד. היא הייתה צלמת אוטודידקטית ותמיד הדפיסה את צילומיה בעצמה. תהליך ההדפסה היה חלק חשוב ובלתי נפרד מיצירתה. היא התערבה בו באופן ניכר ויזום, הבהירה והכהתה, הסתירה וחשפה, הוסיפה וחרטה וחתכה. כך הפכה את הצילום לחומר ביד היוצרת, לכלי ביטוי לעולמה ורעיונותיה, לדימוי על זמני של המקום והארץ בה אנו נמצאים.

העבודה על התערוכה "עוקף גן שמואל" הייתה מרתקת ומרגשת. זכיתי להכיר לעומק את יצירתה של אחת האומניות הייחודיות שפעלו פה, שהצעידה את הצילום כמדיום אמנותי צעד גדול קדימה, וגיליתי שיש עוד יצירות רבות שלה שמחכות להיחשף לעולם. לצד צילומים איקוניים ועבודות שטרם הוצגו, מוצגות בתערוכה הדפסות של סריקות נגטיבים שצילמה אמוץ בשנות נעוריה בקיבוץ. היה מרגש לגלות מבין מאות הנגטיבים הנמצאים בארכיון קיבוץ גן שמואל, צילומים בהם התמקדה אמוץ בנושא שליווה את יצירתה כל חייה – אור השמש. 

"הצילום מוציא לאור מדכי החיים הקקופוני תמונה יותר ממוקדת, ופחות משועבדת להם. במקרה שלי, משהו שקיים בגעגועים" (דליה אמוץ, מציאות יתרה, 1988).

העבודות יוצגו כחלק מפסטיבל הצילום הבינלאומי התשיעי שיתקיים ב-27-17 בנובמבר במרכז חתירה דניאל, שדרות רוקח 2, תל-אביב.

על הבלוג | חשיפה
על הבלוג: דניאל צ'צ'יק - עובד ב"הארץ" משנת 2003, מצלם עבור מוספי גלריה וסוף השבוע. יזם ועורך בלוג הצילום של "הארץ". עבודותיו הוצגו במיטב המוזיאונים בארץ וגם במספר תערוכות וירידים בחו"ל. ניתן להתרשם מעבודותיו באתר: danieltchetchik.com
הצעות לפרסום ניתן לשלוח ל: danielt@haaretz.co.il צילומים ברוחב 2,500 פיקסלים וטקסט עם תיאור קצר של עד 400 מילה. יש להעביר את החומרים ב- wetransfer

לכתבה בעיתון הארץ https://tinyurl.com/yealhqg2

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב