אתר גן שמואל
חסר רכיב

בנט, המשבר כבר כאן (משבר האקלים)

10/08/2021
מאמר המערכת הארץ, 8/10/2021
3-4 minutes 
כבאי במהלך ניסיונות הכיבוי של שריפת הענק שפרצה באורגון במערב ארה

כבאי במהלך ניסיונות הכיבוי של שריפת הענק שפרצה באורגון במערב ארה"ב, ביוליצילום: HANDOUT - AFP


הדו"ח של הפאנל הבין־ממשלתי לשינויי אקלים (IPCC), שהתפרסם אתמול, קבע, כי על פי כל התרחישים של הפחתת הפליטות מעתה ואילך — גם האופטימיים ביותר — האנושות כבר אינה יכולה למנוע את התחממות כדור הארץ מעבר לרף של 1.5 מעלות צלזיוס בממוצע. רף, שמנהיגי העולם התחייבו בפריז למנוע.

הדו"ח החשוב, שכתבו 234 מדענים מ–66 מדינות, מעדכן, כי העולם כבר התחמם ב–1.1 מעלות לעומת התקופה הקדם־תעשייתית. הדו"ח גם קובע, כי גם על פי התרחיש של הפחתת פליטות נחושה ומהירה — העלייה הזאת תתרחש כבר ב–20 השנים הבאות.

אחרי דו"ח האקלים של האו"ם קשה להתחמק מהשאלה מה עושים, והתשובות לא פשוטות
האנושות החמיצה את ההזדמנות להימנע משינוי דרמטי של החיים על פני כדור הארץ
מדענים קבעו שגז תורם דרמטית למשבר האקלים. משרד האנרגיה רוצה עוד ממנו
אין מדובר עוד בדור הבא שיסבול ממשבר האקלים, אלא בהווה. המדענים מבהירים, כי עדיין יהיה ניתן למנוע את רף ההתחממות העליון — שמדינות העולם התחייבו לא להגיע אליו — 2 מעלות. מדובר בתרחיש אימים, ולפיו גלי החום, הבצורות והשיטפונות יגיעו לעתים קרובות יותר "לסף סובלנות קריטי לחקלאות ולבריאות". עם זאת, "בלא הפחתה נחושה ומהירה בתשע השנים הקרובות, גם עלייה זו תתרחש בין 2041 ל–2060".

בדו"ח IPCC הקודם נכתב, כי יש סבירות גבוהה ביותר לכך שבני האדם הם "הגורם הדומיננטי" להתחממות הגלובלית, ואילו כעת כבר נקבע, כי "באופן חד משמעי, ההשפעה האנושית גרמה להתחממות האטמוספירה, האוקיינוסים והיבשה". בשנת 2019 היו ריכוזי הפחמן הדו־חמצני באטמוספירה גבוהים יותר מאשר בכל נקודת זמן בשני מיליון השנים האחרונות.

העובדות המדעיות הברורות מכתיבות שני צעדים הכרחיים לכל מדינה החפצה בחיי אזרחיה. הראשון הוא היערכות. אלא שאף על פי שקצב ההתחממות בישראל כפול כמעט מהממוצע העולמי, לא החלה המדינה אפילו להיערך לשינויי האקלים החמורים. אין פתרונות אמיתיים לגלי החום, השיטפונות והשריפות, העלולים לתקוף את ישראל. לכן, אם ראש הממשלה, נפתלי בנט, רוצה למצב את עצמו כמנהיג שהיטיב להבין מה סדרי העדיפויות הנכונים, כדאי שעוד לפני אישור חוק ההסדרים יורה על תקצוב משמעותי של מינהלת האקלים המיותמת במשרד להגנת הסביבה.

הצעד השני הוא לנקוט את כל הצעדים הנדרשים כדי לעבור מיד לאנרגיות מתחדשות ולהפחית את הפליטות — כדי למנוע תרחישי אקלים קשים יותר. אם באירופה שיעור האנרגיה המתחדשת משיק ל–50%, גם ישראל ברוכת השמש יכולה לעמוד ביעד זה. אחרי עשורים ארוכים של עצימת עיניים והתעלמות מאזהרות, הגיע הזמן לפעול.תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב