אתר גן שמואל
חסר רכיב

זמן חירותנו מחשבות על חופש, חירות ואחריות, בפרוס חג הפסח | אלישע שפירא

27/03/2021

חופש
כאשר יצאו בני ישראל ממצרים, הם השתחררו מכבלי עבדותם והיו לאנשים חופשיים, חסרי כבלים חיצוניים. עדיין לא היו עם, אפילו ציבור משמעותי לא היו. עבדים משוחררים שעדיין לא בחרו את דרכם. חלקם מתייאשים ורוצים לחזור לארץ עבדותם, ל"סיר הבשר" הטבוע עמוק בזיכרון המשותף. אחרים תועים בדרכי המדבר, ללא מטרות משותפות וללא יעדים ברורים.

חירות
במעמד הר סיני מתגבש אוסף העבדים המשוחררים לעם. במקום ההוא, כאשר בחרו בין "עגל הזהב" ל"תורת ישראל", היו מעבדים משוחררים (חופשיים) לאנשים בני-חורין. שם לרגלי הר סיני, כאשר בחרו בתורת ישראל, על מצוות עשה ועל מצוות אל תעשה, כאשר בחרו בעשר הדיברות, יצרו את חירותם. כי חירות משמעותה חופש עם אחריות. במקום בו לוקח אדם אחריות על מעשיו שלו ואחריות על הציבור שהוא חלק ממנו, במקום בו קובעים האדם והציבור את המגבלות שהם מטילים על עצמם, שם הולדתה של החירות. במקום בו לקחו בני ישראל אחריות על גורלם המשותף, שם היו לעם של אנשים בני-חורין.

אחריות
המילה העברית "אחריות" נגזרת משורש "אחר". אחריות משמעותה התייחסות לאחר, לאחרים, למשפחה, לקהילה, לציבור, לעם, לסביבה, לדורות הבאים. החירות מכילה בתוכה את המטלות ואת המגבלות שהאדם והציבור מקבלים על עצמם בבחירתם.

בכל דור ודור
בחג הפסח, הוא "זמן חירותנו", אנו חוזרים ומספרים את סיפור יציאת מצרים.
"כי בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו יצא הוא ממצרים".
ואנחנו מוסיפים ואומרים: כי על כל דור ועל כל אדם לצאת מ"מצרים" שלו. להשתחרר מכבליו החיצוניים והפנימיים, לבחור את מצוות העשה ומצוות אל תעשה שלו, ובבחירתו זו יהיה לבן-חורין. שבכל דור ודור נבחר מחדש את דרכנו המשותפת, את אחריותנו למשפחה הרחבה, לציבור, לקהילה, לעם ולדורות הבאים. כי רק כך נוכל לקיים את חירותנו.

חג שמח, אלישע
***

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

חסר רכיב