אתר גן שמואל
חסר רכיב

כך נפלה האנדרטה המתועבת לברוך גולדשטיין | רן כהן

29/12/2020

4-6 minutes

היום לפני 21 שנים, ב–29 בדצמבר 1999, השכים קום אלוף פיקוד המרכז אז, משה יעלון, אסף את כוחותיו שהתארגנו מבעוד מועד ובשעות הבוקר המוקדמות יצא לקרית ארבע. הכוח כיתר את חלקת הקבר של ברוך גולדשטיין, שקרוב לחמש שנים לפני כן נכנס למערת המכפלה, רצח ביריות 29 מתפללים ופצע עוד עשרות, ומנע כניסת אזרחים אל המתחם עד שכוח ההנדסה המיועד סיים את עבודתו והרס את האנדרטה, שפיארה את שמו של הרוצח ואת מעשיו. הקבר עצמו, הנושא כיתוב המפאר את גולדשטיין, נותר כפי שהוא.

קבר ברוך גולדשטיין בקרית ארבע. הריסת האנדרטה שפיארה את הרוצח עברה בשקט כמעט מוחלטצילום: אמיל סלמן

קבר ברוך גולדשטיין בקרית ארבע. הריסת האנדרטה שפיארה את הרוצח עברה בשקט כמעט מוחלטצילום: אמיל סלמןהפעולה הזאת, שהיתה שיאו של מאבק עיקש שנמשך ארבע שנים, עברה בשקט כמעט מוחלט. כמה חודשים לאחר הטבח, שהיה עדיין בבחינת פצע טרי בתודעה הציבורית, נודע לי מפי פעילי שלום עכשיו כי חסידיו של הרוצח החלו להקים אנדרטה לזכרו ליד הקבר. לאחר בדיקה משפטית קצרה ופניות לשר הביטחון יצחק רבין ולרמטכ"ל אהוד ברק, הבנתי כי הדרך היחידה להרוס את האנדרטה היא באמצעות חקיקה.

הצעת חוק איסור הקמת אנדרטאות לזכר רוצחים, התשנ"ה–1994, הזהירה כבר אז מפני מפעל ההאדרה לרוצח שייווצר במקום והציעה, בנוסף להריסת האנדרטה, לשנות את הכיתוב על המצבה. ההצעה נפלה עקב חשש שהביעו חברי כנסת מחילול הקבר. מקימי האנדרטה האיצו את בנייתה ומשהושלמה הציבו ליד המבנה המפואר ספריות עם ספרי תפילה. כל המתקנים חוברו לקבר ולמצבה, כדי להקשות על הריסתם.

במהרה הפך המקום למרכז להסתה. מעריצי הרוצח הביאו למקום אחת לכמה ימים נערות ונערים מכל רחבי הארץ, סיפרו על משנתו של גולדשטיין והטיפו ללכת בדרכו. בפורים, שבו חל יום השנה לטבח, נהגו פעילי ימין להתכנס ליד הקבר, לקיים טקסי אזכרה ולקרוא את מגילת אסתר. בכמה מקרים התפתחו עימותים ביניהם לבין פעילי שמאל.

אחרי בחירות 1996 עברתי עם מרצ לספסלי האופוזיציה. נדרשה הצעת חוק נוספת, שנפלה עד שאיתרנו את הנוסח המתאים, שיחיל את הצעת החוק גם על שטחי יהודה ושומרון. באותם ימים נודע כי מעריציו של הרוצח סלאח נזאל, שביצע פיגוע באוטובוס קו 5 בתל אביב, התכוונו גם הם להקים אנדרטה שתפאר אותו. הכללתי את המקרה הזה בנימוקים להצעת החוק, כדוגמה נוספת לאנדרטאות שיש להרוס.

התחלתי במסע מתיש של שיחות עם חברי כנסת, שבהן ביקשתי מהם לתמוך בהצעת החוק. רוב חברי הכנסת שעמם שוחחתי הביעו תמיכה נטולת סייג כמעט, כולל אלה שהשתייכו למפלגות הימין שהיו בשלטון. משהתפרסם דבר הצעת החוק בצניעות בעיתונים, לאחר שהוגשה ליו"ר הכנסת, הגיעו אוהדי כהנא והרוצח לביתי במבשרת ציון וכתבו על קירותיו כתובות נאצה.

בד בבד החלו משלחות של כהניסטים להגיע לכנסת ולהיפגש עם ח"כים מהימין, שהבטיחו להם כי יסכלו את הצעת החוק. לא שיערתי, בתמימותי, כי יהודים שגדלו על תורת משה יצדיקו רצח. ואולם, אחרי ארבע שנים של מאבק הצעת החוק אושרה בקריאה טרומית ומליאת הכנסת העבירה אותה להכנה בוועדת הפנים, שם עשו הכהניסטים כמיטב יכולתם כדי לגייס רוב בקרב חברי כנסת מהימין שיפילו את הצעת החוק. הם לא הצליחו.

שבועיים לאחר סיום שלבי החקיקה הוציא אלוף פיקוד מרכז צו להריסת האנדרטה.

ב–1999, כאשר הייתי שר התעשייה והמסחר בממשלתו של אהוד ברק, עתרו הוריו של גולדשטיין לבג"ץ. בנובמבר באותה שנה, חמש שנים וחצי לאחר הטבח הנורא, פסקו השופטים שלמה לוין, מישאל חשין ודורית ביניש כי "קברו של גולדשטיין אינו קבר בין קברים. אין הוא קבר מן המניין, קברו של גולדשטיין הוא אתר מפואר ורב ממדים". השופט חשין הוסיף: "ראוי כי נזכור, נזכור ולא נשכח, בראש ובראשונה את כבודם של 29 האנשים שגולדשטיין נטל את נפשם. המכבדים אנו את זכרם על דרך הקמת אנדרטה מפוארת למי שקיפח את חייהם?"

עם השנים נפסקו חגיגות הפורים באתר הקבר. אינני תמים עד כדי כך שאחשוב שחסידי הרוצח גם הפסיקו את הטפותיהם. אני מניח שהם מצאו דרכים אחרות להמשיך בהסתה האנטי־אנושית והאנטי־יהודית שלהם, הסותרת את הייעוד שלנו בארץ הזאת.

השמאל שכח את סיפור הריסת האנדרטה, אך הימין זוכר אותו היטב ומנסה לעשות שימוש בחוק. בשנת 2000 נעשה ניסיון להשתמש בו כדי לשנות את הכיתוב על מצבתו של עז א־דין אל־קסאם בכרמל. בשנת 2016 הוכלל חוק איסור הקמת מצבות זיכרון לזכר מבצעי פעולות טרור בחוק המאבק בטרור. בשנים האחרונות מנסים ארגוני ימין להשתמש בחוק כדי להסיר אנדרטה המהללת את מבצעי פרעות תרפ"ט וכדי למנוע השבת גופות מחבלים במסגרת עסקאות חילופין.

אני מרגיש שעשיתי את המעשה היהודי ביותר והאנושי ביותר שיכולתי לעשות במציאות של אז — לא לאפשר לאנדרטה המתועבת ההיא לעמוד על תלה.
---------------
רן כהן היה חבר קיבוץ גן שמואל שנים רבות, ח"כ ושר מטעם מרצ, בויקיפדיה

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב