אתר גן שמואל
חסר רכיב

אני רצה להתחסן ראשונה - ויש נתון מדהים שאולי ישכנע גם אתכם | רוני לינדר

10/12/2020
רוני לינדר
6-9 minutes

מהרגע שבו התברר שהקורונה היא פנדמיה עולמית - הבנו גם שסביר להניח שמה שיסיים את הסיוט, ה-END GAME היחיד, הוא חיסון. אבל לא ידענו מה יבוא קודם - דעיכה של המגפה אחרי שזו כבר גבתה מיליונים רבים של קורבנות בגוף ובנפש והרסה את הכלכלה; או חיסון שיוצר על ידי בני אדם. למרבה השמחה וההקלה, האפשרות השנייה התממשה, ועוד בזמן שיא של פחות משנה - הישג מדעי מדהים וחסר תקדים. רוני לינדר www.haaretz.co.il /tmr/.premium-1.9359702


אם שום דבר מהותי לא ישתבש, בימים הקרובים יתחילו לנחות בישראל המשלוחים הגדולים עם החיסונים לקורונה של חברת פייזר (וזמן קצר לאחר מכן גם החיסונים של מודרנה) - וקופות החולים יתחילו באחד ממבצעי החיסון הגדולים והמהירים בהיסטוריה. בעצם, זה יקרה רק בתנאי שאנשים באמת יבואו להתחסן. בינתיים, סקרים, שיחות ודיונים ברשתות החברתיות מצביעים על כך שרבים חוששים מהחיסון, מתנגדים לו, ומעדיפים לחלות - או לכל הפחות מחכים שאחרים יתחסנו לפניהם כדי לראות מה קורה. 

ומה איתי? אני רק מחכה שיקראו לי להתחסן. ברגע שזה יקרה, תמצאו אותי בין הראשונים בתור לחיסונים, ואני מקווה שהתור הזה ייראה כמו התור לספר חדש של הארי פוטר או להשקת אייפון 17 - רק עם ריחוק חברתי ומסכה. 

1. כי אני רוצה את החיים שלי בחזרה - זה עד כדי כך פשוט. אני רוצה לחזור לבקר את אמא שלי בלי לפחד להדביק אותה (וכמובן שגם היא צריכה להתחסן כדי שזה יקרה), רוצה לחזור לחבק, להתקהל, ללכת להופעות, לקולנוע, לצאת לרקוד, לעשות פגישות וישיבות בחדר ולא בזום. ואני רוצה לעשות את כל זה בלי חשש לחלות בקורונה.

חיסון אפקטיבי

  • עד לאחרונה, כל הדיווחים על הניסויים המוצלחים של פייזר ומודרנה הגיעו מהודעות של החברות עצמן, אבל אתמול (ג') פירסם מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) כי החיסון של פייזר מספק למתחסן הגנה טובה נגד נגיף הקורונה כבר בתוך עשרה ימים מקבלת הזריקה הראשונה - וההגנה הזו כמובן עולה עוד יותר לאחר המנה השנייה (ה"בוסטר"). הגרף שפירסם FDA ממחיש זאת בצורה ויזואלית, חדה ואלגנטית: בעוד שהתחלואה בקרב קבוצת הפלצבו נמצאת בגרף עלייה לינארי, התחלואה בקרב מי שקיבלו את החיסון האמיתי נשארת כמעט ללא שינוי מהיום ה-10 לקבלת החיסון הראשון. בשורה התחתונה, נראה כי המתחסן זוכה להגנה מאוד גבוהה.

  • 2. כי אני הרבה יותר חוששת מהמחלה מאשר מהחיסון. רוב החששות של אנשים מהחיסון נוגעים לסוגיית הבטיחות שלו, כלומר, אנשים חוששים מנזקי החיסון יותר משהם חוששים לחלות במחלה. זאת, בעיקר בשל פרק הזמן המהיר כל כך שבו פותח ואושר החיסון, שאולי אינו מספיק כדי לחשוף תופעות לוואי עתידיות. כשאני מסתכלת על הנתונים ועושה את ניהול הסיכונים שלי, ברור לי מה מעורר בי יותר חשש: המחלה, ולא החיסון. היא מסוכנת יותר. 

בניגוד לחוסר הוודאות סביב השאלה אם החיסון מונע הדבקה ולכמה זמן הוא מגן, דווקא בנוגע לתופעות הלוואי של החיסון, כלומר לבטיחות שלו, הוודאות גדולה. הנה מה שאנו יודעים על בטיחות החיסון: ידוע כי בקרב כ-40 אלף משתתפים בקבוצות הניסוי של פייזר ומודרנה, תופעות הלוואי שהתפתחו היו בעיקר מקומיות: כאב ראש, כאב שרירים, כאב פרקים, חולשה, חום, כאב ונפיחות במקום ההזרקה - כולן תופעות שמבטאות את פעילות מערכת החיסון כתגובה לנגיף.

אשה מקבלת חיסון נגד קורונה בקרדיף, היום

אשה מקבלת חיסון נגד קורונה בקרדיף, השבועצילום: JUSTIN TALLIS - AFP

תופעת לוואי נדירה יותר היא לימפאדנופתיה - הגדלה זמנית של בלוטות לימפה, בדרך כלל בצד של הזרוע המתחסנת. בחיסונים אחרים, אם היו תופעות לוואי - הן צצו בתוך כמה שבועות מהחיסון.

במקרה הנוכחי, למרות הזמן הקצר, בכל זאת עברו כבר לפחות חודשיים מאז שהנסיין האחרון קיבל את החיסון - ולא צצו תופעות חדשות. האם יהיו לחיסון תופעות לוואי עתידיות שמופיעות אחרי שנים? איש לא יודע וגם לא יכול לשלול זאת, אך על המחלה עצמה ונזקיה כבר ידוע לא מעט. 

למחלה שגורם וירוס הקורונה השלכות קשות: מגיל 40, אחד מכל 1,500 חולי קורונה מת, מגיל 60 התמותה היא 1 ל-100, מגיל 80 מת חולה 1 מתוך 12. הסיכוי להפוך לחולה קשה ומונשם גבוה אף יותר, וכמובן שהנזקים המצטברים של הקורונה (פוסט קורונה) הולכים ומתבררים והם פוגעים גם במי שחוו מחלה קלההנזקים האלה כוללים בין היתר חולשה קשה וממושכת אצל חמישית מהמחלימים, פגיעה בזיכרון, בעיות נוירולוגויות, בעיות לב, דיכאון וחרדה, כאבים כרוניים והרשימה רק הולכת ומתארכת. אין פלא שבסקרים שנעשו בקרב צוותים רפואיים שעובדים במחלקות קורונה אמרו 97% מהנשאלים כי בכוונתם להתחסן - יותר מכל סקטור רפואי אחר. כשההשלכות של המחלה מוחשיות, הרצון להימנע ממנה גובר. 

במהלך החודשים האחרונים גם אני שוחחתי עם רבים מהמחלימים הללו ושמעתי מהם על היאוש, הקושי והחרדה מאי הידיעה על מה צפוי לקרות להם. השיחות עמם חידדו את הרצון שלי להימנע מלחלות בקורונה. 

3. כי אני רוצה את חיי החברה, התרבות והבילוי שלי בחזרה. אני ארוץ להתחסן ואדע שאני מוגנת מפני המחלה באופן אישי, אבל רק אם רבים יתחסנו ניתן יהיה לפתוח בחזרה את כל מה שסגור כבר כל כך הרבה חודשים: מסעדות, בתי קפה, מועדונים, חדרי כושר, הופעות, קולנוע, אולמות אירועים, בתי כנסת וכל מה שראוי לחיות בשבילו ונעלם מחיינו. הכלכלה כולה תוכל לחזור לשגשג רק בתנאי שמספיק אנשים יהיו מחוסנים. ההתחסנות, כמו בכל חיסון ובמקרה הזה במיוחד, היא לא רק צעד אישי אלא גם אקט של סולידירות חברתית כלפי כל מי שנפגע מהקורונה הכלכלית, הנפשית והרפואית.  

4. כי אני בוחרת לסמוך על הגופים הרגולטוריים שמפקחים על הניסויים ועל האיגודים הרפואיים שמנתחים את התוצאות. מאחר שאין לי גישה או כל יכולת להיחשף לחומר הגלם של ניסויי החיסונים שביצעו פייזר, מודרנה ושאר החברות, אני צריכה להחליט אם אני סומכת על רשויות הבריאות ואנשי המקצוע שקבעו שהחיסון בטוח ויעיל, או לא. אחרי שנים של כתיבה בנושא, אני מודעת היטב לאינטרסים הכלכליים העצומים והלא תמיד כשרים של חברות התרופות. אך על רשויות הבריאות אני סומכת יותר, כגופים ציבוריים שכובד האחריות המונח פה על כתפיהם עצום ורב.

המידע על תופעות הלוואי בניסוי לא מבוסס על דיווחי החברות עצמן בלבד אלא פוקח על ידי ועדות עצמאיות - וכל הנתונים נבדקים על ידי FDA. גם משרד הבריאות הישראלי צפוי לאשר בקרוב את החיסון. למרות הביקורת שיש לי עליהם, אני מאמינה שהגופים הללו עושים הכל כדי לבדוק לעומק את בטיחות החיסונים החדשים ויעילותם, מבינים את כובד האחריות המוטל על כתפיהם, ולא יתנו יד לפגיעה בבריאות הציבור.

תגובות לדף זה
תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!

נמצאו 0 תוצאות
הוספת דף
חסר רכיב